מאמרים
צביעת מתכות וסוגי צבע
טיפים לבחירת מעקה.
טיפים לבחירת שער.
 
 

צביעת מתכות וסוגי צבע

 
 

  

צביעת מתכות וסוגי צבע

 

אם אתם זקוקים לביצוע צביעת מתכות, זה צריך להיעשות באמצעות צבעי מתכת המיועדים לכך. צבעי מתכת מאופיינים באיכויות שונות וגבוהות מאשר צבעים רגילים, שמספקות הגנה למתכת מפני נזקים שונים ופגעי מזג האוויר.

קיימים מספר פריטים בבית שלעיתים נדרשת להם צביעת מתכות. כגון: צביעת דלת ברזל, צביעת חלון ברזל , צביעת מעקות או שערים.

בשוק קיים מגוון רחב של חברות המספקות  צבעים עבור מתכות אשר זקוקות לרענון  וצביעה מחודשת.

צבעים אלו הם חזקים, עמידים ומעניקים למתכת מראה חדש במיוחד. הם שומרים עליה ומצפים אותה בשכבה שמספקת הגנה לאורך זמן, ומונעים את היווצרותה של החלודה ואת המראה המתפורר. חשוב לשים לב מהו הצבע הקיים בפריט על מנת להתאים לו צבע על אותו בסיס.

 

לצביעת מתכות, שתי מטרות עיקריות:

 

המטרה הראשונה- יצירת שכבה שמפרידה בין אלמנט המתכת לבין סביבתו. סביב המתכת קיימים גורמים היוצרים קורוזיה/חלודה (רטיבות, חמצן הנמצא באוויר, חומצות, מלחים ועוד). על כן רצוי לצבוע כל מתכת בצבע יסוד אפוקסי כבסיס לצבע עליון.

המטרה השנייה- היא להקנות לאלמנטים מראה אסתטי ודקורטיבי.

 

 

הכנת תשתית לצביעת מתכות:

 כשאתם מתכננים צביעת מתכות בביתכם, חשוב מאד לזכור, שלא רק סוג הצבע לצביעת מתכת חשוב, אלא גם הכנת התשתית המיועדת לצביעה היא שלב משמעותי, שיקבע במידה רבה את הצלחת הצביעה והמראה הסופי.

הכנת התשתית לצורך צביעת מתכות מחייבת הסרת לכלוך, שומנים, גריז, חלודה, צבע ישן מתקלף ורופף. שיטות הניקוי של מתכות טרם צביעתן הם גדולות ומגובנות.

אני יפרט שני דרכים מקובלות:

1.   * על משטח חדש יש לשפשף את המשטח ע"י נייר זכוכית גס על מנת ייצור חספוס המשטח שיקבל את הצבע וימנע ממנו לזוז ולקפוץ. לאחר מכן יש לקחת טינר וסמרטוט ולנגב את כל הלכלוך שקיים על המשטח מטרת הטינר היא להוריד שומנים שעיין רגילה לא רואה.

*על משטח ישן יש לשפשף כמה שיותר את הצבע הקיים , אפשר להיעזר בשפכטל,נייר זכוכית או כלים מכנים. לאחר מכן יש לנגב את המשטח עם טינר להורדת השומנים ולכלוך.

2.    *על משטח חדש יש לשפשף את המשטח ע"י נייר זכוכית גס שמטרת השפשוף הוא ליצור חספוס שיקבל את הצבע וימנע ממנו לזוז ולקפוץ. לאחר מכן לשטוף את המשטח עם חומר מסיר שומנים לתת לו כמה דקות לפעול ולשטוף טוב טוב במים.

*על משטח ישן יש לשפשף כמה שיותר את הצבע הקיים , אפשר להיעזר בשפכטל,נייר זכוכית או כלים מכנים. לאחר מכן לשטוף את המשטח עם חומר מסיר שומנים ולאחר כמה דקות לשטוף טוב טוב במים.

 

דרכי צביעת מתכות:

הדרך המקובלת והמקצועית ביותר לצביעת מתכות היא שימוש במערכת צבע שמופעלת ע"י אוויר ואקדח צבע (פיסטולט), צביעה עם אקדח צבע מפזרת את הצבע בשכבה אחידה ומגיע למקומות צרים וקטנים.

הדרך הפחות מקובלת היא צביעה  עם מברשת או רולר קטן החיסרון בצביעה מסוג זה היא מראה לא אחיד של הצבע וחוסר נגישות למקומות קטנים.

סוגי צבע המתאימים ביותר למתכת הם:

 צבע יסוד אפוקסי- צבעי יסוד מיועדים לחיזוק התשתית. צבע יסוד מיושם כשכבה ראשונה על השטח הנצבע, תפקידו העיקרי הוא יצירת בסיס להתחברות טובה של הצבע העליון. צבע יסוד היינו גמיש ובעל תכונות הידבקות גבוהות לכן רצוי לצבוע בצבע יסוד לפני מתן שיכבה עליונה.

 צבע עליון - אל צבע היסוד מצטרף במהלך תהליך הצביעה גם צבע עליון. צבע עליון משמש להגנה בפני גורמי מזג אוויר ולמטרות דקורטיביות.

כיום עם שיפור הטכנולוגיה יש שינויים גם בסוגי הצבעים העליונים כגון:

צבע סינטטי- צבע סינתטי הינו צבע חד רכיבי אשר ניתפס טוב על צבע יסוד/מתכת שחורה ומתכת מגולוונת. חסרונותיו של הצבע הם: דואה מהר מעוד בשמש לכן לא רצוי לצבוע פריטים שמיועדים לחצר הבית.

צבע פולירטאני- צבע פוליריטאני הינו צבע חדש בשוק הוא צבע דו רכבי  אשר ניתפס טוב על צבע יסוד/מתכת שחורה ומתכת מגולוונת  היתרונות שלו לאומת החיסרון של הסינטטי זה שהוא עמיד בתנאי חוץ ועמיד בקרני uv   ולכן הינו דואה בכלל בשמש.

צבע יסוד+עליון – כיום חברות רבות משווקות לנוחיות הצרכנים מערכת צבע מהפכנית  הכוללת צבע יסוד+עליון בשכבה אחת. צבע ייחודי זה מתאים לצביעת כל המתכת - ברזל, אלומיניום ומגולוון. הצבע מתייבש מהר ומתאים לפרטי מתכת פנימיים, הוא אני עמיד בתנאי חוץ ודואה במהירות בשמש. יתרונותיו חוסך זמן יקר של צבע מוקדמת של יסוד וצביעה חוזרת של עליון. הצבע הינו מגיע ברוב המקרים מבריק ואינו מגיע מט.

 

לכה שקופה לציפוי – לכה שקופה לציפוי לשימוש חיצוני מתאפיינת בעיקר ביכולת ההגנה שלה מפגעי מזג האוויר, ועמידותה לקרניים אולטרה סגוליות. למרות זאת מניסיוני הלקה עם הזמן קופצת ולכן דורשת  רענון כל כמה שנים בודדות

לכה שקופה לציפוי לשימוש פנימי היא עדינה יותר ומגנה מפני רטיבות ואבק ונותנת מראה אותנטי של המתכת..

 

 

העובי המקובל בעת צביעת צבע יסוד הוא כ- 50 מיקרון. עובי יתר שכבות הצבע משתנה בהתאם לדרישה. 

רצוי לגוון את צבע היסוד בגוון קרוב כמה שיותר לגוון העליון,כיוון שעם השנים הצבע העליון יכול לקבל מכה ,סריטה או דאייה הגוון של היסוד מחפר על המראה הפגום של העליון.

 

מסגריית אלון הינה מסגריה משפחתית הנותנת מענה בכל חלקי הארץ ובאזור השרון בפרט.

אני מתמחים בצביעת מתכות וחידוש אלמנטים ממתכת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
  • הוסף תגובה
שם
נושא
תגובה
קוד Capcha
  • שלח
  •  | 
  • סגור
תודה!
התגובה שלך תוצג בקרוב.
אירעה שגיאה בעת שליחת ההודעה
אנא נסה שוב מאוחר יותר
שולח את התגובה...
השדה "נושא" לא יכול להיות ריק!
השדה "שם" לא יכול להיות ריק!
השדה "קוד" אינו נכון
  • סגור